Tursejalds med Æresmedlemmer

En særlig vigtig tur er afviklet, gæsterne ombord var foreningens æresmedlemmer, som skulle have en god oplevelse. Alle vores æresmedlemmer har på hver deres måde sat et afgørende præg på det skib som sejler i dag.

Det er en ren fornøjelse at være ombord med en flok æresmedlemmer, som alle elsker skibet fra køl til mastetop, en mere engageret besætning er svær at få fat på, her kan dagens besætning ikke blamerer sig med maritime udtryk, belæring om navigation og kortlæsning, det var yderst kompatente æresmedlemmer som var ombord.

Æresmedlemmer skulle selvfølgelig have en god oplevelse så turen startede med lidt fællessang, godt støttet af skibs orkesteret.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brødrene Ib og Hans Larsen som har skænket skibet til DSI W. Klitgaard.

 

 

 

 

Æresmedlem Børge Dam-Hansen som var med til at stiftede W.Klitgaards Bådelaug tilbage i 1988.

 

 

 

 

Æresmedlem Bent Nielsen som var en af de første aktive medlemmer af W.Klitgaards Bådelaug som drifter skibet.

 

 

 

Æresmedlem Ole Bertelsen sammen med foreningens kasserer Anette Dam-Hansen.

 

 

 

 

Æresmedlem Kaj Hermannsen skibets mangeårige Charter ekspert.

 

 

 

 
Comments are Closed